ANM anunță Cod galben de ploi torenţiale şi vijelii. Alertă în aproape toată țara

Date:

Share post:

Vreme rece ploi și vânt la începutul săptămânii. Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o atenţionare Cod galben de averse şi vijelii valabilă până marţi după-amiaza în Banat, Crişana, Oltenia, Maramureş, vestul Transilvaniei, vestul şi nordul Munteniei şi local în zona de munte.

În aceste regiuni, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, pe arii restrânse intensificări ale vântului, vijelii (rafale de 50…70 km/h) şi grindină. În intervale scurte de timp (3 ore) sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 15…25 l/mp şi izolat de 30…40 l/mp.

Meteorologii au emis şi o informare de instabilitate atmosferică şi răcire a vremii valabilă până joi dimineaţa în cea mai mare parte a ţării. Vor fi averse, în general, moderate cantitativ, descărcări electrice, şi pe arii restrânse grindină. În intervale scurte de timp (3 ore) sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 15…30 l/mp şi izolat de peste 40…50 l/mp.

Local şi temporar vântul va avea intensificări, cu viteze în general de 45…50 km/h.

Marţi, valorile de temperatură vor scădea accentuat în vestul şi în nord-vestul ţării, iar miercuri şi în restul teritoriului, astfel încât vremea va deveni mai rece decât în mod obişnuit pentru această perioadă. În zona montană înaltă, în noaptea de miercuri spre joi vor fi precipitaţii mixte.

Pe lângă furtuni și ploi abundente, România va traversa și un episod de răcire accentuată.

Dacă la începutul săptămânii maximele vor mai ajunge local la 24-26 de grade Celsius, începând de marți și mai ales miercuri temperaturile vor scădea semnificativ.

Meteorologii anunță că în multe regiuni maximele nu vor mai depăși 10-20 de grade Celsius, valori considerate sub normalul perioadei pentru mijlocul lunii mai. Nopțile vor deveni și ele mult mai reci, în special spre mijlocul săptămânii.

Luna mai continuă cu episoade meteo extreme și contraste puternice între zile foarte calde și perioade cu temperaturi apropiate de cele de început de primăvară.

În Capitală, vremea se va răci la jumătatea acestei săptămâni, astfel că, de la temperaturi maxime de 25, 26 grade în primele două zile, miercuri se vor înregistra 17 grade.

Articole similare

ANM a emis Cod galben de furtuni și ploi torențiale în România. Harta

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod galben. Aanunţă furtuni în Maramureş, cea mai mare...

Premierul desemnat, Adrian Veștea, nu și-a depus mandatul la termenul impus de PNL

Marţi dimineaţa la ora 10:00 a expirat ultimatumul dat de conducerea PNL liberalului Adrian Veştea pentru a-şi depune...

Apa Nova întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Capitală. Care sunt sectoarele afectate

Pentru perioada 16-18 iunie 2026, compania Apa Nova a anunțat întreruperea furnizării de apă rece în mai multe...

Bolojan și Veștea față în față după anunțul de la Cotroceni. La PNL se anunță o ședință cu scântei

Luni de la pra 17:00 are lopc la Parlament o ședință de urgență a Biroului Politic Național a...