Ultimele pregătiri pentru Summitul B9. Nicușor Dan îi primește marți pe Mark Rutte și Karol Nawrocki

Date:

Share post:

Președintele Nicușor Dan îi primește marți, cu o zi înaintea Summitului B9, la Palatul Cotroceni, pe președintele Poloniei, Karol Nawrocki, și pe secretarul general al NATO, Mark Rutte.

Summitul Formatului București 9 și al Țărilor Nordice este axat pe securitatea regională și consolidarea flancului estic al Alianței.

Conform Agendei președintelui, Nicușor Dan îl va primi pe președintele Parlamentului Republicii Moldova marți, începând cu ora 13.00. La ora 17.00, șeful statului îl primește pe președintele polonez Karol Nawrocki, alături de care va susține declarații de presă comune, potrivit RomâniaTV.

Începând cu ora 19.00, Nicușor Dan va avea o cină de lucru cu președintele polonez Karol Nawrocki și secretarul general al NATO, Mark Rutte.

Evenimentul de miercuri va fi co-prezidat de Președintele României și de Președintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, sub tema generală „Delivering More for Transatlantic Security”, cu participarea următorilor reprezentanți:

  • Secretarul General NATO, Mark Rutte;
  • Președintele Republicii Lituania, Gitanas Nausėda;
  • Președintele Republicii Estonia, Alar Karis;
  • Președintele Republicii Cehe, Petr Pavel;
  • Președintele Republicii Letonia, Edgars Rinkēvičs;
  • Președintele Republicii Slovace, Peter Pellegrini;
  • Președintele Republicii Finlanda, Alexander Stubb;
  • Prim-ministrul Regatului Danemarcei, Mette Frederiksen;
  • Președintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski;
  • Subsecretarul de Stat din Statele Unite ale Americii pentru controlul armamentelor și securitate internațională, Thomas DiNanno;
  • Ministrul Apărării din Regatul Suediei, Pål Jonson;
  • Ministrul Afacerilor Externe din Regatul Norvegiei, Espen Barth Eide;
  • Secretarul de Stat permanent din cadrul Cancelariei Prim-ministrului Islandei, Benedikt Árnason;
  • Reprezentantul Permanent al Republicii Bulgaria la NATO, Ambasadorul Nikolay Milkov;
  • Ambasadorul Ungariei în România, Kissné Hlatki Katalin.

Summitul începe la ora 10.30 și ține până la ora 17.00, când președintele român și cel polonez vor susține, din nou, declarații de presă comune.

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski va fi însoțit de soția sa, Olena Zelenska, la București. Este pentru prima dată când prezența primei doamne de la Kiev este anunțată public și a patra oară când Zelenska vine la București.

Prima Doamnă a Ucrainei ar urma să fie primită la București de partenera președintelui Nicușor Dan, cele două urmând să aibă un program comun, potrivit surselor politice.

Articole similare

ANM a emis Cod galben de furtuni și ploi torențiale în România. Harta

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod galben. Aanunţă furtuni în Maramureş, cea mai mare...

Premierul desemnat, Adrian Veștea, nu și-a depus mandatul la termenul impus de PNL

Marţi dimineaţa la ora 10:00 a expirat ultimatumul dat de conducerea PNL liberalului Adrian Veştea pentru a-şi depune...

Apa Nova întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Capitală. Care sunt sectoarele afectate

Pentru perioada 16-18 iunie 2026, compania Apa Nova a anunțat întreruperea furnizării de apă rece în mai multe...

Bolojan și Veștea față în față după anunțul de la Cotroceni. La PNL se anunță o ședință cu scântei

Luni de la pra 17:00 are lopc la Parlament o ședință de urgență a Biroului Politic Național a...