Incendiu la CET Vest cu degajări mari de fum. S-a emis mesaj RO-Alert

Date:

Share post:

Un puternic incendiu care a izbucnit sâmbătă la CET Vest din Capitală, situat pe bulevardul Timișoara, sector 6, a afectat şi o hală aflată în apropiere, iar în acest moment pompierii intervin pentru răcirea transformatorului care a luat foc.

Un incendiu similar a avut loc în 20 aprilie la același CET și până la ora transmiterii știrii nu se înregistrează victime.

„Se lucrează pentru localizare şi răcirea transformatorului. Nu sunt victime. Incendiul a afectat şi o hală aflată în imediata apropiere.
Transformatorul se află în apropierea celor afectate de incendiul din 20 aprilie”, anunţă Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti – Ilfov.

Pompierii din Capitală intervin sâmbătă pentru stingerea unui incendiu produs la un transformator din incinta CET Vest, de pe bulevardul Timişoara.

Incendiul se manifestă cu degajări mari de fum.

„În urmă cu scurt timp, pompierii ISUBIF au fost solicitaţi să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la un transformator din incinta CET Vest, de pe bulevardul Timişoara. Din primele informaţii, incendiul se manifestă cu degajări mari de fum şi urmează a fi emis un mesaj RO- ALERT pentru informarea şi avertizarea populaţiei”, spune ISU Bucureşti – Ilfov.

Pentru gestionarea situaţiei de urgenţă au fost alertate opt autospeciale de stingere, o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime, o autospecială de descarcerare, Detaşamentul Special de Salvatori, autospeciala de transport roboţi şi două ambulanţe SMURD.

În prezent, conform sursei citate, a fost realizat un dispozitiv de intervenţie, având în vedere faptul că reprezentanţii obiectivului au întrerupt alimentarea cu energie electrică.

Autorităţile au emis un mesaj RO-ALERT pe o rază de aproximativ 3.000 de metri în jurul focarului.

„Incendiu major cu degajări mari de fum produs la CET Vest – zona bd. Timişoara, sector 6. Ocoliţi/evitaţi zona. Lăsaţi libere căile de acces pentru forţele de intervenţie. Respectaţi recomandările dispuse de autorităţi”, se precizează în mesajul de avertizare transmis populaţiei.

Articole similare

ANM a emis Cod galben de furtuni și ploi torențiale în România. Harta

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod galben. Aanunţă furtuni în Maramureş, cea mai mare...

Premierul desemnat, Adrian Veștea, nu și-a depus mandatul la termenul impus de PNL

Marţi dimineaţa la ora 10:00 a expirat ultimatumul dat de conducerea PNL liberalului Adrian Veştea pentru a-şi depune...

Apa Nova întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Capitală. Care sunt sectoarele afectate

Pentru perioada 16-18 iunie 2026, compania Apa Nova a anunțat întreruperea furnizării de apă rece în mai multe...

Bolojan și Veștea față în față după anunțul de la Cotroceni. La PNL se anunță o ședință cu scântei

Luni de la pra 17:00 are lopc la Parlament o ședință de urgență a Biroului Politic Național a...