Summitul B9, la București. Cine sunt participanții și care este agenda reuniunii

Date:

Share post:

La Palatul Cotroceni are loc, miercuri, cel de-al 11-lea Summit al Formatului Bucureşti 9 (B9), cu participarea statelor nordice, SUA şi Ucrainei.

Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, reuniunea se desfăşoară sub imperativul contribuţiei sporite la securitatea transatlantică, formulă care reflectă angajamentul colectiv al aliaţilor de pe Flancul Estic şi Nordic de a contribui şi mai substanţial la securitatea transatlantică.

România găzduieşte Summitul B9 pentru a patra oară, după ediţia inaugurală din 2015, cea în format hibrid din 2021 şi cea din 2022, consolidându-şi astfel statutul de actor central în arhitectura de securitate a Flancului Estic, se arată într-un comunicat al Administrației Prezidențiale.

La București vor fi prezente 16 delegații străine la nivel de șef de stat, de guvern sau reprezentanți guvernamentali:

  • Formatul B9: Bulgaria, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia, Ungaria
  • Aliații nordici: Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia, Suedia
  • Secretarul General NATO Mark Rutte
  • Invitați speciali: Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și Thomas DiNanno, subsecretar de stat al SUA pentru controlul armamentelor și securitate internațională.

Agenda oficială a summitului include:

  • 10:30 – primirea oficială a șefilor de delegații la Palatul Cotroceni
  • 11:00 – sesiunea plenară de deschidere (intervenții ale liderilor României și Poloniei)
    dezbateri privind securitatea transatlantică și cooperarea regională
  • 14:20 – fotografia oficială de grup14:30 – dejun de lucru al liderilor
  • 17:00 – conferință de presă comună a principalilor lideri și a secretarului general NATO

Volodimir Zelenski va avea o intervenţie la finalul sesiunii de lucru a B9.

Summitul va include o sesiune plenară și un dejun de lucru. La finalul reuniunii, liderii vor adopta o Declarație Comună. Co-președinții formatului, România și Polonia, alături de Secretarul General NATO, vor susține o conferință de presă.

Formatul București 9 a fost lansat în 2015, la inițiativa comună a României și Poloniei, ca răspuns la anexarea ilegală a Peninsulei Crimeea de către Rusia. Cele zece Summituri de până acum au confirmat statutul formatului de voce coerentă a Flancului Estic în cadrul Alianței Nord-Atlantice.

Summitul din 2026 se desfășoară cu mai puțin de două luni înaintea Summitului NATO de la Ankara (7-8 iulie 2026), într-un moment de presiune crescută asupra securității europene și transatlantice. Rusia rămâne cea mai semnificativă și directă amenințare pe termen lung la adresa Alianței.

Summitul de la București va reprezenta un forum de evaluare a pregătirilor pentru Summitul NATO de la Ankara și urmărirea rezultatelor așteptate. 

Articole similare

ANM a emis Cod galben de furtuni și ploi torențiale în România. Harta

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod galben. Aanunţă furtuni în Maramureş, cea mai mare...

Premierul desemnat, Adrian Veștea, nu și-a depus mandatul la termenul impus de PNL

Marţi dimineaţa la ora 10:00 a expirat ultimatumul dat de conducerea PNL liberalului Adrian Veştea pentru a-şi depune...

Apa Nova întrerupe furnizarea apei în mai multe zone din Capitală. Care sunt sectoarele afectate

Pentru perioada 16-18 iunie 2026, compania Apa Nova a anunțat întreruperea furnizării de apă rece în mai multe...

Bolojan și Veștea față în față după anunțul de la Cotroceni. La PNL se anunță o ședință cu scântei

Luni de la pra 17:00 are lopc la Parlament o ședință de urgență a Biroului Politic Național a...